AVION DESIGN HOTEL

ICONIC HOUSES

National Historic Landmark

"Enjoy entering the reborn
Symbol of the interwar avant-garde, the Hotel AVION"

Our rooms

AVION is a newly renovated design hotel in the heart of Brno. It is located in the historic center on Česká Street. It offers comfortable accommodation in 37 rooms (77 beds) in different categories, a hotel restaurant and cafe, a museum and a viewing terrace.

Sit in a cafe with a rich history

You can look forward to delicious desserts, prepared in our functionalist cafe.

Coffee lovers will be delighted with our selection of Julius Meinl coffee.

Museum

When Bohuslav Fuchs was given a task in a confined space,

with limited funds and time to build a hotel, it was a challenge.

Come and see how brilliantly he managed it.

A day at the Avion Hotel

Experience a day at Hotel Avion in a few seconds. Through a short video, we will guide you from the hotel part, through the museum to our iconic terrace.

...
OPEN HOUSE BRNO 18/5 a 19/5

V rámci Open House Brno budou mít návštěvníci volný vstup do muzea! Otevírací doba: 19.05.2024 - 13:00 - 15:00 18.05.2024 - 13:00 - 15:00 Místo srazu: před recepcí hotelu. Těšíme se na Váši návštěvu!

...
Hotel Avion - NKP je nyní součástí sítě ICONICHOUSES.ORG

S velkou radostí a pýchou vám sdělujeme, že Hotel Avion - NKP nyní patří mezi vybrané "ikonické budovy" v síti ICONIC HOUSES. Tato exkluzivní síť spojuje dohromady nejzajímavější architektonická díla na světě, a my jsme teď jeden z nich!ICONIC HOUSES sdružuje dohromady do 190 unikátních budov po celém světě, které vynikají svým designem a historií.

Výzva na návrh barového pultu do hotelu Avion v Brně - Národní Kulturní Památky ČR

Hledáme kreativní a inovativní návrhy pro projekt barového pultu. Chceme vytvořit prostor, který odráží naši bohatou historii a zároveň poskytuje moderní a pohodlné prostředí pro naše hosty. Požadavky na návrh: • Estetika a funkčnost. • Praktičnost. • Využijte inspiraci z historie hotelu! Vaše návrhy zasílejte na sb@avion-hotel.cz s předmětem "Návrh barového pultu". Očekáváme vaši kreativitu a vášeň pro design! Děkujeme za váš zájem a účast! Hotel Avion -NKP